جدید ترین اخبار
باغ شاه

باغ شاه

باغ شاه، باغ زیبایی که امروزه محل شهرداری بهشهر است، همان باغ شاه معروف به ‘اشرف البلاد’ دوره صفوی است که به گفته سیاحان و جهانگردان پر از درختان سرو صد ساله و گل های آراسته بود.

این بنا در حادثه آتش سوزی از بین رفت و در زمان رضاخان ساختمان دیگری در آن محل بنا شد و این بنای جدید را ‘چهلستون’ نامیدند که اغلب ساختمان و باغ قبلی را نیز به همین نام می شناسند.

شهرداری بهشهر

این عمارت که هم اکنون در اختیار شهرداری بهشهر است بر اساس آنچه که جهانگردان و سیاحان در وصف آن نوشته اند تغییرات بسیاری کرده است، بر اثر گذشت زمان استخر بزرگ مقابل عمارت به فضای سبز تبدیل شده است.
پارک ملت بهشهر یا همان باغشاه دارای معماری عصر پهلوی اول بوده که بر شالوده بناهای دوره های قبل ساخته شده است. با توجه به روایت های تاریخی، مخل کنونی که با نام های عمارت دیوانخانه و چهلستون خوانده می شده در باغ شاه صفوی قرار داشت. در این باغ حوضی بزرگ و جوی های باریک و آبشارهایی دیده می شود که در قسمت جلو و پشت ساختمان قرار گرفته اند.

باغشاه بهشهر

در بخش شمالی و جنوبی بنا چندین حوض و فواره در فاصله معین در مسیر نهر قرار گرفته اند. عمارت چهلستون در زمان نادرشاه و به دستور وی تخریب شده و به جای آن مجددا عمارت جدید ساخته شد. این بنا در زمان بعد یعنی در دوره قاجاریه دچار دگرگونی هایی شد ودیری نپایید که مجددا در زمان پهلوی اول از بنیان ساخته شد.

علاوه بر ساختمان چهل ستون، چند عمارت و باغ دیگر از جمله :‌ باغ تپه، باغ چشمه، باغ شمال، باغ صاحب الزمان، باغ حرمسرا،‌ باغ خلوت در حاشیه این بنا در دوران صفویه ساخته شده بود که فقط باغ چشمه و بخش هایی از باغ تپه باقی مانده و از دیگر باغ ها اثزی به جای نمانده است.

ملت بهشهر

پاسخی بنویسید

ایمیل شما منتشر نمی شود.